topbar 10 10px1

نیرنگ تاز‌ه‌ی طالبان زیرِ نام دشمنی با "داعش"

نیرنگ تاز‌ه‌ی  طالبان زیرِ نام دشمنی با "داعش"

گروه هراس‌افگن طالبان در سومین روز نشست فرمایشی که با حضور نمایندگان طالبان و هواخوان این گروه در کابل برگزار شده بود، نیرنگ جدیدی را به منظور سرکوب مخالفان و ترفند تازه‌‌ای را به هدف فریب جامعه‌ی جهانی روی دست گرفته‌است.

این گروه دهشت‌پیشه، با برگزاری این نشست مهندسی شده خواست که برای سرکوب منتقدان و مخالفان رژیم ستم‌گر و استبدادی شان، از نشانی علمای افغانستان مجوز شرعی به‌دست بیاورند و از سوی دیگر با این نیرنگ، پشتیبانی جامعه‌ی جهانی را در مبارزه با "داعش" داشته باشند.

در ماده‌ی هفتم قطع‌نامه‌ی این گروه جنایت‌کار آمده است که:(باصدای بلند فریاد می‌زنیم که پدیده‌ی فتنه‌انگیزی به‌نام داعش، خوارج عصر امروز و فرقه‌ی باطله است که در کشور اسلامی ما اشاعه‌ی فساد می‌کند و با آن‌ها هر نوع کمک و رابطه داشتن شرعاً جایز نیست).

در حالی‌که در افغانستان زیر سلطله‌ی طالبان، گروه‌های دهشت‌افگن زیادی چون: "القاعده، جماعت انصارالله تاجیکستان، جنبش اسلامی ترکستان شرقی، کتیبت‌البخاری اوزبیکستان، تحریک طالبان پاکستانی" که یک شاخه‌ی آن به داعش در ارتباط نزدیک است، فعالیت دارند و با طالبان در پیوند نزدیک اند.

چندی پیش گزارش‌هایی از بیعت "ایمن‌الظواهری" رهبر القاعده با امیر طالبان هراس‌افگن در رسانه‌های ملی و بین‌المللی به نشر رسید که نشان از تمدید پیمان طالبان با شبکه‌ی القاعده دارد.

به‌همین‌گونه، از نرمش و مخالفت نکردن طالبان در نشست ملاهای خود شان با دیگر گروه‌های بنیادگرا -به استثنای داعش- معلوم می‌شود که این گروه با همه گروه‌های دهشت‌افگن به دلیل این‌که در اشغال افغانستان با این گروه هم‌کاری کرده‌اند و هم اکنون هم در جهت تحقق اهداف طالبان کار می‌کنند، مجددن پس از اشغال افغانستان، بیعت کرده‌است.

پُر واضح است که هم اکنون شبکه‌ی القاعده، جنبش اسلامی ترکستان شرقی و جماعت انصار الله تاجیکستان به مثابه‌ی گروه‌های هراس‌افگنِ زیرِ حاکمیت طالبان زندگی می‌نمایند و هم‌پیمانی طالبان با این گروه‌های دهشت‌افگن، امنیت منطقه، کشورهای هم‌سایه و جهان را با خطرهای جدی روبه‌رو کرده‌است.

از اعلام دشمنی آشکار طالبان با داعش چنین بر می‌آید که تلاش‌های این گروه برای بیعت با داعش به نتیجه نرسیده، و از همین‌رو در تلاش اند که با گرفتن مجوز شرعی از عالمان دین، زمینه‌ی سرکوب داعش و مخالفان سیاسی و منتقدان شان را به بهانه‌ی جنگ با داعش فراهم کنند.

طالبان از طریق شیوه‌ی نیرنگ دشمنی با داعش می‌خواهند که دو هدف را دنبال کنند؛ یکی آن‌که حمایت جامعه‌ی جهانی و کشورهایی که نسبت به فعالیت‌های داعش در افغانستان نگران اند را به‌دست بیاورند و دوم این‌که طالبان به خوبی می‌دانند که مردم افغانستان از رژیم استبدادی آن‌ها حمایت نمی‌کنند و همه روزه دامنه‌ی مخالفت‌ها و مقاومت‌های برضد این گروه شدت پیدا کرده و توسعه می‌یابد؛ بنابراین نیرنگِ دشمنی با داعش را، بهانه‌ی خوبی برای سرکوب و نابودی مخالفان شان برگزیده‌اند.

مثلن این گروه جنایت‌پیشه تلاش می‌کند تا مخالفان و منتقدانش را شناسایی نموده و از بین ببرد و سپس اعلام کند که افراد مربوط به داعش را کشته‌اند.

کاری را که چندی پیش در ولایت‌های "تخار، پروان" و دیگر نقاط افغانستان انجام دادند؛ افراد ملکی، مخالفان رژیم استبدای و منتقدان را کشتند و بعد گفتند که نیروهای داعش را از بین بردیم.

بنابراین دشمنی با داعش از سوی طالبان برای سرکوب منتقدان و مخالفان رژیم و فریب جامعه‌ی جهانی است تا از این طریق بتوانند از یک طرف مخالفان فکری و سیاسی شان را از بین ببرند و از سوی دیگر با جلب حمایت جامعه‌ی جهانی، زمینه‌ی به‌رسمیت شناختن و تعامل را با کشورها فراهم نمایند.

اما طالبان از آغاز روند گفت‌گوهای صلح "دوحه" بدین‌سو نشان دادند که به هیچ‌یک از تعهدات شان پای‌بندی ندارند و هم‌واره به جامعه‌ی جهانی و مردم افغانستان دروغ گفته‌اند.

با این پیشینه‌ی بدِ طالبان، باور ما این است که این گروه جهان و مردم افغانستان را با دروغ و نیرنگ مصروف ساخته تا زمینه را برای هم‌بستگی هر چه بیش‌تر گروه‌های هراس‌افگن در این کشور هم‌وار نماید و سپس اهداف بعدی خود را که همانا ناامن سازی منطقه و جهان است، دنبال کند.

@تصوير از آرشيف

© تمام حقوق محفوظ ميباشد | ۱۴۰۰-۱۴۰۱

Image
© تمام حقوق محفوظ ميباشد | ۱۴۰۰-۱۴۰۱ | جبهه مقاومت ملى افغانستان

 

 

Like what you see?

Hit the buttons below to follow us, you won't regret it...